شناسه : 2472
امروز شنبه 1395/05/30 - 10:52
نویسنده : markazi-admin
بسیج اصناف استان مرکزی؛

سیستم صوت بازار اراک راه اندازی می شود

مسئول بسیج اصناف و بازاریان استان مرکزی از برنامه ریزی برای راه اندازی سیستم صوت بازار اراک خبر داد.

به گزارش خبرنگاربسیج اصناف استان مرکزی؛ رحیم حیدری مسئول بسیج اصناف و بازاریان استان مرکزی در جلسه هماهنگی راه اندازی سیست صوت بازار اراک گفت: به تأکید دین مبین اسلام در خصوص اهمیت اذان و همچنین حضور مردم در مساجد در اول وقت و اقامه نماز ، این سیستم صوت در بازار اراک راه اندازی می شود. .

 

حیدری اظهار کرد: در گذشته بسیاری از بازاریان قبل از شروع به کسب و کار خود در محضر علما و اساتید حاضر و درس مکاسب را می آموختند  و باید تلاش کنیم دوباره این فرهنگ را احیا کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه نماز اول وقت توصیه انبیای الهی است بیان کرد: با راه اندازی سیستم صوت بازار و پخش اذان در بازار در برگزاری نماز اول وقت و ایجاد آرامش در فضای بازار موثر خواهد بود.

 

مسئول بسیج اصناف و بازاریان استان مرکزیادامه داد: البته باید بعد از راه اندازی سیستم صوت بازار برای حفظ و نگهداری نیز برنامه ریزی مناسب را داشته باشیم.

 

در این جلسه مقرر شده شورای اسلامی اراک 20 میلیون تومان به منظور راه اندازی سیستم صوت بازار کمک کند.

 

همچنین مقرر شد شهرداری اراک، شرکت توزیع برق سازمان تبلیغات، فرمانداری اراک، میراث فرهنگی، اتاق اصناف، سازمان صنعت ، معدن و تجارت با بسیج اصناف همکاری لازم را در خصوص راه اندازی سیستم صوت بازار اراک را داشته باشند.

 

 

مجموعه بازار تاریخی اراک در بافت قدیمی و مرکزی شهر واقع شده و اکنون نیز همچون گذشته از رونق اقتصادی خوبی برخوردار است. 

 

بنای اصلی بازار اراک در اوایل دوره قاجار و در زمان فتحعلی شاه ، توسط محمد یوسف خان گرجی سپهدار بنیان نهاده شد .

 

 

در سال های اخیر به علت بی توجهی، قسمتی از پوشش طاق و گنبدی این گذر فرو ریخته و همچنین سردر زیبای آن به هنگام احداث ساختمان بانک ملی از میان رفت که سال 89 سردر بازار با ویژگی های معماری بنای اصیل آن بازسازی شد. 

 

علاوه بر دو راسته اصلی در مجموعه بازار اراک حدود بیست سرا و تیمچه وجود دارد که در آنها فعالیت های مختلفی در جریان است، 18 واحد از این بناها در قسمت جنوبی بازار قرار گرفته که از مهمترین آنها سرای نوذری، سرای کتاب فروش ها و سرای کاشانی است. 

 

سرای نوذری که زیباترین سرای بازار اراک به شمار می آید به فرش فروشان اختصاص دارد و ساختمان آن دو طبقه است، سرای کتابفروش ها نیز از وسعت و معماری جالب توجهی برخوردار بوده و متشکل از یک تیمچه و سرای دو طبقه است. 

 

مجموعه بازار تاریخی اراک در سال 1353 به شماره 1285 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

انتهای پیام/

دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)